Допомога у стесових ситуаціях

24 лютого життя всіх українців змінилося: на нас напала росія, розпочавши війну. Безліч обстрілів, зруйновані будинки і долі, смерті і тисячі вимушених переселенців – ось що за собою тягне «русский мир». Всі ми переживаємо стрес, і це нормальна реакція нашого організму на страшні події. Проте варто спробувати себе опанувати і повернутися до ефективної роботи, заради себе, своїх близьких та боротьби з агресором.

Спілкування з людьми, з якими вам  комфортно, може покращити ваш емоційний стан. Я рекомендую вам поговорити з кимось із близьких, родичами чи друзями.

Обмін важким досвідом може допомогти нам відчути близькість інших людей. Члени ваших родини та друзі є джерелами психологічної підтримки.

Не забувайте про це. Ці люди люблять вас і хочуть, щоб у вас все було добре.

Я впевнена, що ви сильні, я вірю в вас. Ви здатні подолати всі перешкоди.

По-перше, дозвольте мені пояснити, що таке надзвичайно стресова ситуація взагалі.

Травматичний досвід – включає наступне:

 • реальна або ймовірна загроза смерті (наприклад, знаходження під обстрілами ракет або обстрілами, поблизу бойових дій на дорозі, відсутність тепла або життєво важливих ресурсів),
 • серйозні травми або сексуальне насильство,
 • виселення з дому, втрата домівки або вимушений переїзд,
 • стати свідком жахливих видовищ, таких як мертві люди, поранені,
 • новини про те, що щось погане трапилося з кимось із близьких вам людей або раптова втрата зв’язку з близькими,
 • перебування в надто сильному стресі протягом занадто тривалого часу і відсутність можливості контролювати свої емоції.

Ви все ще перебуваєте під враженням після травматичного досвіду, наприклад, не можете розслабитися, маєте безсоння, ви розгублені та дезорієнтовані, тривожні чи налякані?

Люди можуть по-різному реагувати на надзвичайно стресові події. Деякі люди майже не відчувають жодних симптомів стресу, деякі люди відчувають легкі, інші мають  важкі симптоми. Ми спробуємо розібратись, що з вами зараз відбувається.

Я вже говоривла, що люди можуть по-різному реагувати на важкі ситуації:

 • Фізичні симптоми (наприклад, тремтіння, головний біль, втома тощо)
 • Почуття безпорадності, безнадія
 • Сльози, сум, депресія, печаль
 • Почуття настороги
 • Тривога, страх, неконтрольовані емоції без ремісії
 • Страх, що трапиться щось погане
 • Неможливість бути заспокоєним іншими
 • Неможливість продовжити виконання завдання, поведінка стає хаотичною
 • Труднощі зі сном або кошмари
 • Дратівливість, злість
 • Самозвинувачення, провина чи сором
 • Провина, сором, розгубленість, емоційне заціпеніння, відчуття нереальності або заціпеніння
 • Відсутність реакції на інших, відсутність мови взагалі
 • Неможливість попіклуватися про себе
 • Дезорієнтація (наприклад, забуття власного імені, звідки ти або що сталося).

Оцініть, будь ласка, свій рівень стресу, який ви зараз відчуваєте, від 0 до 10 (де 0 - я є окей, 10 - жахливіше я в своєму житті не почувався).

Люди часто відчувають сильний стрес, стикаючись зі стресовими ситуаціями. Але є хороші новини – у більшості випадків стрес зникає з часом сам по собі або як тільки ви опинитесь в більш безпечному середовищі!

Зараз я вам розповім про деякі найбільш дієві методи, що допоможуть швидко себе заспокоїти у стресовому стані.

Метод 1. «Пошук кольорів» Оберіть один який-небудь колір і в повній тиші протягом кількох хвилин шукайте предмети цього кольору навколо себе. Ця вправа допомагає розфокусуватися з того, що токсично забирає вашу енергію.

Метод 2. «Кулак» Стисніть пальці в кулак із загнутим усередину великим пальцем. Роблячи видих спокійно, не поспішаючи, стисніть сильніше. Потім, послаблюючи кулак, глибоко вдихніть повітря. Повторіть 5 разів. Далі спробуйте виконати цю вправу із заплющеними очима.

Метод 3. «Лівобічне дихання» Пальцем затуліть праву ніздрю. Дихайте лівою ніздрею спокійно, не глибоко.

Метод 4. «Долоні» Тріть долоні одна об одну, доки не відчуєте тепло. Це енергія сили. Далі «вмийтеся» долонями, промасажуйте пальцями мочки вух, розітріть вуха до тепла.

Метод 5. «Напиши і знищ» Візьміть аркуш паперу, ручку чи олівець. Напишіть на ньому про свої страхи чи переживання, пропишіть усе те, що найбільше хвилює і насторожує вас саме зараз, у цей момент. А тепер спробуйте знищити цей аркуш, у який ви «перелили» свій страх, свої негативні емоції: візьміть ножиці та поріжте його на дрібні шматочки, або ж руками розірвіть його на частини, або просто сильно зімніть його та викиньте у смітник.

Якщо вам все таки не вдається заспокоїтись, не можете самі впоратись зі стресом і відчуваєте необхідність поспілкуватись із спеціалістом, зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0800 600 017.

Також можете скористатися допомогою онлайн-проекту Поруч https://poruch.me/ . Проект ПОРУЧ — це онлайн та очні групи психологічної підтримки для підлітків та батьків, чиє звичне життя зламала війна. 

Онлайн-зустрічі проходитимуть у ZOOM двічі на тиждень впродовж місяця. Кожна зустріч — 60 хвилин.

Участь у групах — безкоштовна. В кожній буде до десяти учасників та ведучий-психолог.

Вам треба лише перейти за посиланням https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeWB2F8YIGzBrQ2oBXHIkOm5fatZgA6PgWPrfgX2gy5Vt3gxQ/viewform та заповнити форму, після чого фахівці-психологи обов’язково зв’яжуться з вами.

Якщо ви відчуваєте, що не готові спілкуватися із спеціалістом напряму, але хотіли б отримати кваліфіковану психологічну підтримку, ви можете скористатися Телеграм чат-ботом «Друг. Перша допомога». Бот створений, щоб допомогти вам у важку хвилину і є зручним помічником, який є завжди під рукою. У ньому є рекомендації щодо дій, які слід зробити після того, як зіткнулися з травматичною ситуацією.

 Не залишайтесь наодинці зі своїми переживаннями, звертайтесь за допомогою до тих, кому довіряєте!

Много шаблонов Joomla на By Amestris D